Premiera filmu „Dowłatow”

Film "Dowłatow" Aleksjeja Germana zrealizowany w rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji miał swoją oficjalną premierą 17 lutego na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na premierze obecni byli również polscy aktorzy Hania, Piotr Gąsowski i Helena Sujecka i producenci. Film został dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. Film otrzymał nagrodę Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award, przyznawaną przez jurorów – przedstawicieli czytelników berlińskiego dziennika. Autorka kostiumów do filmu Elena Okopnaya otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny do filmu.

 

„Dowłatow” opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować – żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy – bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego.

 

W filmie wystąpili polscy aktorzy: Hania (redaktorka magazynu literackiego), Helena Sujecka (Elena Dovlatova) i Piotr Gasowski (Semyon Aleksandrovich). W tytułową rolę wcielił się Milan Maric.

 

Polskim koproducentem filmu "Dowłatow" jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal.

 

Poniżej krótka fotorelacja z Festiwalu Berlinale: